Életmentő programot indít a BKK és az OMSZ az Újraélesztés Nemzetközi Napján
Az Újraélesztés Nemzetközi Napja alkalmából defibrillátorral, azaz a szívizom hatástalan remegését elektromos áramütéssel megszüntető, életmentő készülékkel szerelték fel a BKK két forgalmizavar-elhárító gépkocsiját. Az egészségügyi fejlesztésnek köszönhetően – amelyet Dr. Pék László, az OMSZ orvos igazgatója, Győrfi Pál kommunikációs és PR igazgató, valamint Dr. Dabóczi Kálmán, a BKK vezérigazgatója sajtótájékoztatóan mutatott be – egy közösségi közlekedési eszközön történt rosszullét esetében még a mentők odaérkezése előtt életet menthetnek a BKK „helyszínelői”. Magyarország közterületein évente több ezren veszítik életüket hirtelen szívmegállás következtében, miközben azonnal megkezdett újraélesztéssel többségük megmenthető lenne. Az Országos Mentőszolgálat és a BKK munkatársai az elmúlt néhány évben több mint 3200 olyan utason segítettek, aki villamoson, trolibuszon vagy autóbuszon lett rosszul. Az azonnali segítségnyújtás fontos, ennek szakszerű módja ismerhető meg a BKK új kampánya által.
A BKK minden olyan szakmai szervezettel összefog, amellyel a közösségi közlekedéssel utazók biztonságát fokozhatja. Hogy az utasok minél hamarabb szakszerű intézkedésben és megfelelő ellátásában részesülhessenek, ha rendkívüli esemény – rosszullét, baleset – történik, defibrillátor készülékkel szerelték fel a BKK két forgalmizavar-elhárító gépkocsiját. Forgalmi zavarok esetén sokszor a BKK-s helyszínelő munkatársak érkeznek meg először, így ha esetleg baleset történt, vagy rosszul van egy utas, könnyen ezen az új egészségügyi fejlesztésen múlhat egy-egy emberi élet. „Egyszerre szeretnénk azt, hogy minden élet a legnagyobb biztonságban legyen, ha valaki orvosi ellátásra szorul, minél hamarabb szakszerű kezekbe kerüljön, miközben a városnak működnie kell” – mondta el Dr. Dabóczi Kálmán, a Budapesti Közlekedési Központ vezérigazgatója.
Évente több ezer ember veszíti életét Magyarországon közterületi rosszullét során, hirtelen szívmegállás következtében. Az azonnal megkezdett újraélesztéssel és a perceken belül megérkező defibrillátor-készülékkel esélyt kapunk a megmentésükre – mondta el Dr. Pék László, az Országos Mentőszolgálat orvos igazgatója. A BKK példamutató programja nem csak az utasokat látja el életmentő alapismeretekkel, hanem az elsősegélynyújtásra kiképzett és defibrillátorral felszerelt munkatársuk gyors helyszínre juttatásával az újraélesztés sikerének esélyét is jelentősen javíthatja – hangsúlyozta Györfi Pál, a mentők szóvivője.
Az OMSZ és a BKK munkatársai az elmúlt 4 évben 3232 utason segítettek, akik buszon, villamoson, trolin stb. lettek rosszul; a defibrillátorral felszerelt helyszínelő kocsik az életmentő segítség eredményességét tovább javíthatják. A zavarelhárító gépkocsikban dolgozó negyven BKK-s munkatársat az OMSZ dogozói képzik ki az életmentő eszközök használatára. A korábbi fejlesztéseknek köszönhetően a fővárosi közösségi közlekedési hálózat számos pontján – mások mellett minden budapesti metróállomáson is – található már defribrillátor készülék.
A segítségnyújtás fontos: hirtelen szívmegállás esetén az azonnal megkezdett újraélesztés életet menthet. „A BKK és az Országos Mentőszolgálat arra jutott: az egyik legfontosabb, hogy akik a közösségi közlekedési járműveken tartózkodnak, azok számára is azonnal, egyértelműen, vizualizálva rendelkezésre álljon az információ, mit kell tenniük” – mondta el Dr. Dabóczi Kálmán. Az eszköz nélkül végezhető újraélesztés szakszerű módját nemcsak a közösségi közlekedési járatokon és egyes megállókban hamarosan megjelenő 1000-nél is több, oktatási célú plakátról, de a BKK új reklámfilmjéből is megtanulhatják. Kérjük tehát az utasokat, hogy merjenek segíteni bajbajutott utastársukon: szóljanak a járművezetőnek, hívjanak segítséget (a mentőket a 104-es telefonszámon, illetve a 112-es segélyszámon érik el). Ha életmentésre van szükség, az a néhány perc újraélesztés is számíthat, amíg a mentő, vagy a defibrillátorral felszerelt BKK-s helyszínelő kocsi megérkezik.
Budapest, 2016. október 15.
Budapesti Közlekedési Központ
Országos Mentőszolgálat